השאלה המרגשת ביותר עבור מרבית רוכשי הדיור המשני היא כיצד לבחור דירה מבעל אמין ולא להיתקל בהונאה. התשובה היא פשוטה – בדקו היטב את המים לפני הקנייה וקראו את המסמכים בעיון. חשוב לזכור כאן שגם אם שכרת מתווך, מבחינת החוק, הוא אינו נושא באחריות כלשהי לטוהר העסקה – הוא בוחר רק דירה לבקשתך.

המפתח לרכישה בטוחה של דיור משני הוא נוכחותו של עורך דין מנוסה אשר יבצע ניתוח יסודי של המסמכים ויכין כשירות הסכם רכישה ומכירה.

אפילו להיות “תחת הכנף” של מומחה, אל תזניח את ההזדמנות וקרא באופן אישי את כל המסמכים. קודם כל, אתה צריך להיות מעוניין במסמכים המאשרים את בעלות המוכר על נדל”ן.

במקרה זה, יש להציג רק מקוריות, ללא כל הסתייגויות. אם מופיעים יותר מבעלים אחד, תזדקק להסכמה בכתב כדי למכור כל אחד מהם. אם יש ילדים בדירה, יהיה צורך גם באישור של שירותי הרווחה. אם הבעלים נשוי והדירה היא נכס שנרכש במשותף, תידרש הסכמת בן הזוג השני.

הקפידו לציין כי בעת הרכישה איש אינו רשום בדירה – תוכלו לעשות זאת על ידי עיון בספר הבית. וודא כי אין שעבודים בבית, כמו גם חשבונות שירות.

ליתר ביטחון בקניית דירה, תוכלו לבטח אותה מפני אובדן בעלות. ואז, אם פתאום צצות “מלכודות”, חברת הביטוח תפתור את כל הבעיות.

לפני שתבחרו סוף סוף דירה שאהבתם בשוק המשני, הקפידו לערוך בדיקה בפועל. כדאי גם לבדוק את מקום הלינה מהכניסה: וודאו שהלובי מסודר, יש בו אורות ומעליות עובדות. אם תרצה, תוכל לדבר עם שכניך – בגישה הנכונה תוכל ללמוד מצדדים שלישיים את העובדות הבלתי צפויות ביותר על הבית והדירה.

בדירה עצמה, הקפידו לבדוק את מצב הקירות, הרצפה והתקרות. קל יותר לעשות זאת בדיור ללא תיקון, אך גם אם יש גימור, ליקויים יבלטו – כולל כתמי מים, עקבות עובש, סדקים וכו ‘. שלב זה אמור להפקיד בידי מתווך או בונה מקצועי – התייעצותם תעזור בזיהוי ליקויים עדינים.

זכרו כי שיפוץ טרי בדירה, ובמיוחד בית ישן, עשוי להיות ניסיון להסתיר פגמים ברורים, כולל עקבות שיטפונות, עקבות שריפה וכל דבר אחר העלול להשפיע על מחיר הרכישה.

בדקו את תוכנית הדירה עם סידור החדרים בפועל. אם אתה מבחין בהבדל, אנא הבהיר אם הפיתוח מחדש בוצע ואם הוסכם עליו. במהלך הבדיקה, בקש מהבעלים לכבות את הטלוויזיה, הרדיו ומכשירים חשמליים חזקים אחרים. זה יאפשר לך להעריך את השמיעה בין הדירות ואת רמת הרעש הטבעי מהרחוב. התבונן בשירותים והעריך את מצב התקשורת והצנרת.

עשו זאת גם במטבח. זכרו שאם תבחרו דירה עם צינורות ישנים, אז תצטרכו לשנות אותם על חשבונכם. אל תשכח לבדוק את טיוטת האוורור, כי עם מכסה מנוע חלש, קיים סיכון גבוה להיווצרות עובש וטחב. נסה את כל המתגים והשקעים בדירה. הם חייבים להיות תקינים.